ARTIČOKE (2) Kod nas su bezobrazno skupe, rijetko ih i spremamo, dok su u Rimu upola jeftinije i važan su dio identiteta njihove kuhinje

|
Autor: Ana Ugarković i Ivan Živković Žika

Komad artičoke na tržnici košta 2 ili 2.5 eura, što je bizarno i krajnje bezobrazno. Artičoka je povrtna biljka koja kod nas uspijeva u Dalmaciji i Istri. U principu je treba samo posijati, a kasnije je uopće ne treba obrađivati niti se brinuti o njoj, gotovo da je kao korov, rodit će čak i ukoliko vrt potpuno zapustite. Kod nas ipak ne postoji količinom ozbiljniji uzgoj artičoka, koliko nam je poznato, nema niti jedne plantaže, a kamoli staklenika. Uz to, artičoke kod nas čak nisu naročito niti gastronomski afirmirane, uglavnom se pripremaju tek na jedan način, s mladim bobom i graškom. Obožavatelji artičoka kod nas nisu masovni, no ta nevelika sljedba artičoku drže za povrtni kult. Sve je to razlog izdeformiranosti tržišta artičoke, zbog čega je cijena takva kakva je, a ona je- ajme meni/nama.

Italija je glavna zemlja artičoka, a u Rimu su artičoke uz tjesteninu  glavna identitetska namirnica rimske gastronomije, u kojoj se pripremaju na nekoliko načina. U Italiji postoji ozbiljan poljoprivredni uzgoj artičoka, osobito na jugu zemlje, gdje su velike plantaže sa staklenicima. Sezona artičoka se u Italiji tako ne svodi samo na nekoliko tjedana u svibnju, nego ih svježih u ponudi ima mjesecima. Sad je srce sezone artičoka, a cijena na tržnicama u Rimu im je, ovisno o sorti i veličini pojedine artičoke, od 60 centi do maksimalno 1.5 eura. Postoji nekoliko vrsta artičoka, a u Rimu je najcjenjenija carciofo romanesco.

Artičoke su se uzgajale još u Rimsko doba, no na područje današnje Italije su kulturu pripremanja artičoka uvelike donijeli Židovi Sefardi, koje su na samom kraju 15. stoljeća prognali iz Španjolske pa se, po jednoj od procjena, pola milijuna njih naselilo na Apeninski poluotok, Balkan, u Otomoansko carstvo, Francusku, Nizozemsku, zemlje Skandinavije pa i područje današnje Njemačke. Ovi koji su se nastanili u Rimu, iskoristili su klimatske blagodati za procvat artičoka.     

Artičoke “alla romana”

(za 6 osoba)

•6 artičoka
•1 vezica mente ili peršina, nasjeckana
•4 češnja češnjaka, sitno nasjeckana
•2 mlada luka, sitno nasjeckana
•2 žlice krušnih mrvica
•sol
•ekstra djevičansko maslinovo ulje (dosta obilno) po ukusu.
•sok jednog limuna, ili po ukusu

Očistite artičoke. Vanjski dio listova i peteljku premažite limunom, kako artičoke ne bi pocrnjele. Možete ih staviti i u vodu s limunovim sokom.
Artičoku rukama dobro i nježno rastvoriti, da bi u nju mogao stati nadjev. Posolite je iznutra i izvana.

Pomiješajte aromatično bilje, češnjak, mladi luk, krušne mrvice, sol i par žlica maslinovog ulja.

Nježno prstima utisnite tu aromatičnu smjesu u artičoku. Zatim te artičoke položite naopako na dosta zagrijano ekstra djevičansko maslinovog ulje u velikoj tavi s debelim dnom, neka se malo zapeku. Dodajte i peteljke, stavite ih između artičoka. Onda dodajte i pola soka od limuna pa prelijte vrućom vodom, količinom koja će artičoke prekriti do pola. Kad zakuha, smanjite vatru, pokrijte poklopcem i kuhajte oko 30 minuta. Vrijeme kuhanja ovisi o tome volite ih mekše ili malo čvršće. Ako volite da su mekše, lagano kuhanje možete produžiti za deset minuta. Po vašoj želji možete dodati još soka od limuna i soli.

Poslužite ih poškropljene sokom od kuhanja, mlake ili čak i hladne!